آشنایی با ساختار خازن صنعتی

آشنایی با ساختار خازن صنعتی

خازن چیست؟

قطعه ای الکتریکی که می تواند بار الکتریکی ( انرژی الکتریکی) را در خودش به شکل ولتاژ ذخیره کند.چطوری؟

خازن از دو صفحه فلزی با مساحت مشخص و فاصله مشخص تشکیل شده است.وقتی این دو صفحه را به دو قطب منبع تغذیه (مثل باتری) وصل می کنیم، هر کدام از صفحات یک نوع بار الکتریکی می گیرند . یکی دارای بار منفی و دیگری دارای بار مثبت می شود.(یعنی صفحه ای که به قطب منفی منبع تغذیه متصل است، الکترون می گیرد Q- و صفحه ای که به قطب مثبت منبع تغذیه متصل است ، الکترون از دست می دهد Q+).

این دو صفحه را به صورت رولی می پیچند تا فضای کمتری اشغال کند.

اجزای تشکیل دهنده خازن شامل سه قسمت است:

پایه ها
صفحه های فلزی
ماده دی الکتریک (این ماده هر چیزی می تواند باشد هوا،پلی استر و …بسته به اینکه کارخانه تولید کننده از چه ماده ای استفاده کند.)

ظرفیت خازنی :

مشخصه خازن ، ظرفیت می باشد که مشخص می کند ، خازن چقدر الکترون می تواند در خودش ذخیره کند.به عبارت دیگر به توانایی خازن برای نگهداری بارالکتریکی ، ظرفیت خازن گویند.
رفتار خازن

گفتیم خازن بار الکتریکی (و در نتیجه انرژی الکتریکی) را در خودش ذخیره می کند بنابراین کار خازن ذخیره ولتاژ است اصطلاحا شارژ می شود و زمانی که ولتاژ از دست می دهد دشارژ می شود.

اما آیا این ذخیره سازی ولتاژ (شارژ شدن) آنی و لحظه ای است؟ یعنی اگر یک خازن را به منبع تغذیه وصل کنیم در کسری از ثانیه شارژ می شود و ولتاژی برابر با ولتاژ منبع تغذیه پیدا می کند؟ جواب منفی است. خازن ها با توجه به نمودار شارژو دشارژی که در ادامه می بینیم ، پر و خالی می شوند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *