نکات مهم هنگام خرید سیم و کابل

نکات مهم هنگام خرید سیم و کابل

سیم و کابل ها از اجزای اصلی ساختمان ها هستند که انتخاب آنها باید با دقت صورت گیرد و از آنجایی که شرکت های مختلفی اقدام به تولید انواع سیم و کابل برق نموده اند بنابراین در میان تنوع بالای محصولات نیاز است که شما به کیفیت و استانداردهای این محصولات توجه نمایید. برای خرید و انتخاب سیم و کابل مناسب نیاز است که با برخی از اصطلاحات مربوط به سیم و کابل ها آشنا شوید که ما در این مقاله تلاش کرده ایم تعدادی از اصطلاحات و سوالاتی را که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود پاسخ دهیم تا در زمان خرید انتخاب راحت تری داشته باشید. کیفیت سیم و کابل انتخابی اهمیت بالایی دارد زیرا شما برای هر ساختمان یک بار سیم و کابل تهیه می کنید و از آن جهت که نیازی به تعویض سیم کشی ها بعد از یک مدت نداشته باشید باید از برندهای مناسب و استاندارد با درصد خلوص مس بالا استفاده نمایید.
1.تفاوت قیمت سیم و کابل ها بر چه اساسی است ؟

سیم و کابل های برق معمولا بر اساس میزان، کیفیت و خلوص مس به کار رفته در هادی قیمت های متفاوتی دارند که این تفاوت در مس استفاده شده در واقع تفاوت در برندهای مختلف است که قیمت سیم و کابل های مختلف را متمایز می سازد. البته موارد دیگری مثل استانداردهای جهانی، تنوع محصولات، جنس روکش های به کار رفته و غیره نیز می تواند در قیمت سیم و کابل ها تاثیر گذار باشد.
2.آیا می توان گفت بهترین برند سیم و کابل کدام است ؟

از قدیمی ترین و بهترین برندهایی که در صنعت سیم و کابل شناخته شده است سیم و کابل افشار نژاد خراسان می باشد البته برندهای دیگر نیز توانسته اند با ارتقای کیفیت محصولات خود و همچنین تولید محصولات متنوع در بازار رقابت جایگاه مناسبی را پیدا کنند.
3.کابل زوجی چیست و انواع آن کدامند ؟

کابل زوجی در واقع همان کابل تلفن یا مخابراتی است که در دو مدل هوایی و زمینی ساخته شده است که نوع هوایی طوسی رنگ بوده و نوع زمینی مشکی است همچنین کابل زوجی هوایی قیمت مناسب تری نسبت به کابل های زمینی دارد. در بیشتر پروژه ها و ساختمان ها برای سیم کشی های تلفن از کابل زوجی هوایی استفاده شده است.
4.منظور از کابل دو زوج، چهار زوج و اندازه های بالاتر چیست ؟

کابل دو زوج از دو رشته سیم تشکیل شده است و برای سیم کشی تلفن استفاده می شود البته می توان از تعداد زوج های بیشتری در سیم کشی استفاده کرد تا در صورت قطع دو زوج سیم نیازی به تعویض سیم کشی نباشد و بتوان از دو زوج دیگر استفاده کرد و یا همچنین می توان خطوط بیشتری را بدون نیاز به سیم کشی جدید اضافه کرد. کابل چهار زوج از چهار رشته سیم تشکیل شده و به همین ترتیب حتی کابل هایی با تعداد زوج های بالا نیز وجود دارد که کاربردهای مخصوص خود را دارند به طور مثال سیم کشی تلفن در مجتمع های بزرگ با تعداد واحدهای بالا
5.تفاوت سیم و کابل در چیست ؟

سیم ها در واقع تک لا بوده و دارای هادی مفتولی یا افشان می باشند و نهایتا تا سایز 300 میلیمتر می توان سیم تهیه کرد همچنین سیم ها برای انشعابات کوچک مثلا روشنایی ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند ولی کابل ها بیشتر از یک رشته هستند و اندازه های بالا نیز دارند البته در کابل ها هم هادی می تواند افشان یا مفتولی باشد و دارای روکش قوی تری نسبت به سیم ها می باشند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *